Još jedna uspješna priča uz podršku C2C

Bravarija Pile ” D.O.O. je počela sa radom 1989. godine. kao samostalna bravarska radionica ”PILE” da bi 1996. godine prerasla u kompaniju pod sadašnjim nazivom. Djelatnost kompanije se vremenom upotpunjavala novim proizvodima i uslugama, tako da bilježi konstantan rast i razvoj. Raspolaže sa savremenom opremom, naročito za obradu lima, lasersko rezanje i plastifikaciju. Posluju u vlastitom proizvodnom objektu i trenutno zapošljava 15 radnika. Razvojni tim se bavi projektovanjem proizvoda, a u posljednjih deset godina proizvodni program je osavremenjen i po dizajnu i kvalitetu te je na evropskom tržištu prepoznat kao brend. Istovremeno, kompanija je ekološki osviještena, o čemu svjedoči izgradnja vlastite savremene solarne energane koja služi za opsluživanje pogona električnom energijom. Također, kompanija konstantno radi na unapređenju i poboljšanju proizvodnih kapaciteta, u skladu sa načelima cirkularne ekonomije. Proizvodni program čine: razni tipovi polica i druge opreme za markete, suncobrani svih vrsta i dimenzija, zastave i jarboli, baneri, klasične i kovane ograde, stepeništa, te različita druga oprema za markete, poslovne i stambene objekte. Kompanija je strateški izvozno orijentisana isključivo na EU tržište. Plasira svoje proizvode skoro u sve zemlje EU, sa daljom tendencijom rasta izvoza i obima proizvodnje.

Bravarija Pile doo ima bogatu istoriju učešća u donatorskim projektima koje uspješno realizuje u posljednjih nekoliko godina. Uz podršku Challenge to Change projekta uspostavili su postrojenje za proizvodnju zaštitnog gasa azota, kroz projekat Razvoj i izgradnja kapaciteta za proizvodnju inovativnih proizvoda“. Ukupna vrijednost projekta iznosi  300.587,52 KM, od čega je kompanija kao korisnik granta obezbjedila 251.691,77 KM ( 83,73 %), dok je iz Challenge fonda izdvojeno 48.895,75 KM ( 16,27 %).  Iz kompanije ističu da je mehanizam donatorske podrške vrlo značajan ne samo zbog finansijske podrške, već predstavlja značajan podsticaj da kompanija realizira svoje inovatvne ideje  u što kraćem vremenu.

Naime, uvođenjem navedenih tehnologija za proizvodnju zaštitnog gasa se poboljšalo rješenje čitavog niza problema koji utiču na trenutnu i planiranu buduću konkurentnost preduzeća. Projekat je omogućio tehnički stvaranje preduslova za proizvodnju, uvođenje standarda kvaliteta i sertifikaciju proizvodnih procesa za inovativnu paletu novih proizvoda, koji će omogućiti diverzifikaciju ponude okrenutu ka proizvodima sa višom tržišnom vrijednošću (dijelovi vagona šinskih vozila) koje preduzeće planira realizovati u narednom periodu.  Među ostalim benefitima, kako ističu iz ove  kompanije, izdvajaju se: Povećana je profitabilnost uz znatno niži jedinični trošak cijene potrošnje gasa uz primjenu ekološki čistih tehnologija iz vlastitih održivih izvora, omogućen je sopstveni izvor potrebnog resursa, veća je  pouzdanost proizvodnih procesa i obezbijeđen je bolji kvalitet proizvoda, smanjenjena je CO2 emisija preduzeća i izvršeno je unaprijeđenje  zaštite životne okoline.

Iz ove kompanije naglašavaju značaj podrške C2C fonda za preduzeća i preduzetnike iz BiH, s obzirom na to da je ovo fond, trenutno jedini takav na teritoriji BiH, koji kroz finansijsku podršku podržava  inovativan razvoj kompanija koje imaju razvojni potencijal, realne ideje za unaprijeđenje procesa i razvoj novih proizvoda, što je u biti najvažniji element održivog razvoja kompanija, opstanka na tržištu i povećanja vlastite konkurentnosti